System monitoringu IP

Nowoczesne technologie niewątpliwie zrewolucjonizowały współczesne systemy alarmowe stosowane w budynkach prywatnych, ale także dały każdemu dostęp do urządzeń monitoringu. Jeszcze wcale nie tak dawno temu systemy monitorowania były niezwykle kosztowne i dlatego znajdowały swoje zastosowanie głównie w biznesie, w przestrzeni miejskiej czy w różnych budynkach użyteczności publicznej. Dzisiaj technologia ta stała się szeroko dostępna również dla właścicieli prywatnych domów i od pewnego czasu absolutny prym na tym rynku wiedzie system monitoringu IP.

Jest to rozwiązanie nie tylko stosunkowo tanie we wdrożeniu, ale przede wszystkim wyjątkowo proste w konfiguracji oraz w zarządzaniu. Kamery IP pracują w oparciu o klasyczne interfejsy sieciowe. Sercem całego takiego systemu są rejestratory IP, które odbierają dane spływające z kamer IP, a następnie zapisują go na zewnętrznych dyskach. Zapis najczęściej działa na zasadzie pętli. Kiedy nośniki danych zapełniają się, automatycznie kasowane są najstarsze nagrania i zastępowane tymi najnowszymi.

Do urządzenia rejestrującego można podłączyć wiele kamer, tworząc tym samym swój prywatny monitoring. W klasycznej wersji urządzenia połączone są siecią przewodów ethernetowych, a więc tzw. skrętką, stosowaną na przykład podczas tworzenia komputerowej sieci LAN. Warto wspomnieć o tym, że zasilanie nie musi być doprowadzone oddzielnie do każdego z urządzeń. Wystarczy postawić tutaj na standard PoE, czyli Power over Ethernet. W tym rozwiązaniu przewodami sieciowymi jednocześnie przesyłane są dane i dostarczane zasilanie. Zmniejsza to koszty inwestycji, ułatwia rozprowadzenie całej instalacji, a i powoduje zmniejszone zużycie energii. Sieci PoE zużywają nawet 20% mniej prądu niż standardowe instalacje tego typu.

Kamery IP

Cała taka sieć jest spięta przez routery, co tworzy jedną z największych zalet tego rozwiązania. Jest nią dostęp do podglądu obrazu na żywo nie tylko poprzez monitory w domu, ale także z dowolnego miejsca na świecie. Do odpowiednio zabezpieczonej sieci wewnętrznej w budynku można zalogować się online i sprawdzić, co rejestrują czujne obiektywy. Nie potrzeba do tego nawet komputera. Wystarczy urządzenie mobilne, smartfon lub tablet, aby w dowolnym momencie sprawdzić, co dzieje się w budynku.

Oczywiście wybór samych urządzeń rejestrujących dźwięk i obraz jest niezwykle szeroki. Mogą to być urządzenia zewnętrzne lub wewnętrzne, czy wyposażone (lub nie) w diody IR do pracy w nocy. Warto zwrócić uwagę także na jakość nagrywanego obrazu i dźwięku. Ciekawym rozwiązaniem jest z pewnością bezprzewodowa kamera IP. Dzięki niej można całkowicie uwolnić się od przewodów i przede wszystkim od kucia dziur w ścianach. System działa w standardzie sieci WiFi i zapewnia dokładnie taką samą funkcjonalność jak klasyczny sprzęt łączony kablami ethernetowymi.

Jeśli chcą Państwo skutecznie zabezpieczyć swój majątek i zadbać jednocześnie o bezpieczeństwo własne oraz wszystkich domowników, zapraszamy już teraz do kontaktu. Oferujemy szeroki wybór najnowocześniejszych na rynku zestawów do monitoringu. Zapewniamy swoje kompleksowe wsparcie, projektując i instalując system bezpośrednio u naszych Klientów. Udzielamy gwarancji satysfakcji i najlepszych cen.