Rejestratory

Ochrona dużych obiektów magazynowych, hal sklepowych, zakładów produkcyjnych i wielu innych miejsc tego typu realizowana jest dzisiaj z pomocą nowoczesnych urządzeń monitorujących. Systemy alarmowe są oczywiście skuteczne, ale dzięki możliwości podglądania tego, co się dzieje i rejestrowania takiego materiału, zabezpieczenie staje się dużo efektywniejsze.

Wiele firm decyduje się dzisiaj na nowoczesne kamery IP, które transmitują dane audio i video standardem sieciowym, a więc klasyczną skrętną komputerową lub bezprzewodowo poprzez WiFi. Wybór urządzeń wysokiej klasy ma tutaj ogromne znaczenie, ale sercem takiego systemu zawsze będzie rejestrator IP i warto poważnie zastanowić się nad jego zakupem, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Jego zadaniem jest odbierane danych przesyłanych z kamer. Urządzenie przyjmuje te informacje, a następnie może je zapisywać na dyskach twardych oraz jednocześnie wyświetlać na podłączonych do systemu monitorach. Telewizja przemysłowa będzie funkcjonalna i wygodna w obsłudze przede wszystkim wtedy, gdy wybierze się odpowiedniej klasy urządzenie rejestrujące.

Rejestrator cyfrowy

Każde tego typu urządzenie dostępne dzisiaj na rynku to rejestrator cyfrowy. Nawet klasyczne kamery analogowe przesyłają sygnał w cyfrowej postaci i dlatego audio oraz wideo nagrywa się na współczesne nośniki danych, czyli na dyski HDD lub SSD.

Wybór konkretnego sprzętu ma tutaj kluczowe znaczenie. Na początek należy zwrócić uwagę na to, jaki standard wizyjny jest przez urządzenie obsługiwane. W przypadku kamer analogowych stosowane systemy to przede wszystkim:

  • PAL/NTSC
  • HD-CVI
  • HD-TVI
  • AHD

Urządzenie musi obsługiwać dokładnie ten sam system, w którym pracują kamery tworzące pełną instalację monitoringu. W przypadku kamer IP sprzęt rejestrujący musi obsługiwać transmisję po skrętce komputerowej lub bezprzewodowo, jeśli sygnał wysyłany jest siecią WiFi. Zdarzają się sytuacje, w których to w budynku znajdują się zarówno analogowe, jak i sieciowe urządzenia optyczne. Potrzebny więc będzie zakup rejestratora obsługującego jednocześnie oba te standardy.

Kolejny bardzo istotny parametr to ilość kanałów. Liczba ta określa to, ile maksymalnie kamer można podłączyć do systemu. Na rynku mamy dzisiaj rejestratory IP 4, 8, 16, 24 oraz 32 kanałowe. W większości przypadków nie opłaca się kupować sprzętu „na styk”. Jeśli na monitoring IP składa się na przykład 7 kamer, warto zainwestować w sprzęt rejestrujący obsługujący na przykład 16, a nie tylko 8 kanałów. Bardzo często instalacja monitoringu jest w późniejszym czasie rozbudowywana. Zapas kanałów sprawia więc, że nie trzeba myśleć później o zakupie kolejnego urządzenia rejestrującego.

Do innych ważnych parametrów zalicza się również obsługiwaną rozdzielczość obrazu oraz liczbę klatek na sekundę. Dobry sprzęt powinien do tego obsługiwać interfejs SATA III umożliwiający na przykład wykorzystanie pełnej prędkości szybkich dysków SSD, na których nagrywane będą dane.

Nasza firma zawsze służy swoim wsparciem przy wyborze odpowiedniego sprzętu. Dopasujemy go do potrzeb, zajmiemy się montażem i konfiguracją, a do tego zaproponujemy najnowocześniejsze na rynku urządzenia w przystępnych cenach. Zapraszamy do kontaktu.