Rodzaje kamer do monitoringu

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w dziedzinie monitoringu wizyjnego sprawił, że dzisiaj mamy na rynku naprawdę ogromny wybór tego typu urządzeń. Ich typów oraz rodzajów jest wiele, ale tak naprawdę można podzielić je na dwie podstawowe grupy. Pierwsza z nich kategoryzuje te urządzenia, jako do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego. Kamera zewnętrza wyposażona jest w szczelną obudowę, może pracować w bardzo niskich i wysokich temperaturach, a do tego odporna jest oczywiście na działanie wilgoci.

Innym, bardziej konkretnym już podziałem, jest rozróżnienie tego sprzętu pod kątem jego możliwości oraz funkcjonalności. Wyróżniamy więc następujące rodzaje kamer do monitoringu:

  • analogowe
  • bezprzewodowe
  • sieciowe, czyli tzw. kamery IP

Każde z tych urządzeń cechuje się swoją unikalną funkcjonalnością, przez co sprzęt łatwiej dopasować do indywidualnych potrzeb. Wyboru kamer przemysłowych dokonuje się jednak również pod kątem ich budowy.

Rodzaje kamer przemysłowych

  • Kamery kopułkowe

Sprzęt tego typu jest obecnie bardzo chętnie stosowany tam, gdzie urządzenia monitorujące są narażone na akty wandalizmu. Optyka oraz elektronika zamknięte są w kopułkowej, bardzo estetycznej obudowie. Ponieważ kopułka wykonywana jest zawsze z przyciemnianego materiału, obserwator nie ma możliwości sprawdzenia, gdzie aktualnie skierowane jest oko kamery.

  • Kamery obrotowe

To sprzęt idealny do zastosowania wszędzie tam, gdzie monitorowany jest bardzo duży obszar. Wewnątrz obudowy znajduje się nie tylko optyka oraz elektronika odpowiedzialna za nagrywanie obrazu. To również elementy mechaniczne umożliwiające zdalne obracanie całą kamerą w promieniu 360 stopni. Sterowanie urządzeniem odbywa się ręcznie (operator korzysta z pulpitu sterującego) lub w sposób zautomatyzowany. Telewizja przemysłowa może być wyposażona w specjalistyczne systemy obsługi takich kamer umożliwiające zaprogramowanie konkretnego ruchu obiektywu.

  • Kamery kompaktowe

Na chwilę obecną uznaje się te urządzenia za jedne z najlepszych, gwarantujących doskonałą wręcz jakość obrazu. Montuje się w nich nowoczesną optykę, uzyskując tym samym nie tylko wysoką rozdzielczość, ale także doskonałą ostrość nagrywanych materiałów video. Precyzyjna optyka ułatwia przy tym identyfikację osób dzięki dużym możliwościom przybliżania widoku. Tego typu urządzenia dostępne są zarówno w wersjach do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego, zależnie od typu obudowy.

  • Urządzenia wyposażone w promiennik IR, przystosowane do pracy w całkowitej ciemności

Pewnym specyficznym typem kamer są urządzenia wyposażone w promiennik IR. Tak naprawdę dostępne są one w każdej z wcześniej opisanych form. Ich unikalną zaletą jest możliwość pracy nawet w warunkach pełnego zaciemnienia. Promiennik IR rejestruje obraz w podczerwieni, przez co kamery te świetnie sprawdzają się nocą lub po prostu tam, gdzie nie ma dostępu do światła dziennego lub sztucznego.

Zapraszamy już teraz do kontaktu. Podpowiemy, jakie rodzaje kamer monitoringu wybrać do konkretnego przypadku i zaproponujemy najlepsze na rynku urządzenia telewizji przemysłowej w przystępnych cenach. Możemy zająć się również profesjonalnym montażem całego systemu na miejscu u Klienta.